Karta zgłoszenia na szkolenie zgłoszenie-na-szkolenie

Wyróżnia się wstępne i okresowe szkolenia BHP. Bez wstępnego szkolenia BHP pracownik nie może przystąpić do wykonywania pracy. Obowiązek przeprowadzenia szkoleń dotyczy również pracodawcy.

Szkoleniu BHP w firmie podlegają wszyscy pracownicy, bez względu na stanowisko i rodzaj wykonywanej pracy. Obowiązek ten dotyczy również osób zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego, praktykantów jak i samego pracodawcy.

Przepisy prawa pracy przewidują dwa rodzaje szkoleń bhp: wstępne i okresowe. Pierwsze szkolenie pracodawca zobowiązany jest przeprowadzić przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

Zgodnie z  Kodeksem pracy pracownika nie wolno dopuścić do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy.

Szkolenie wstępne powinno składać się z instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Podczas instruktażu ogólnego pracownik powinien zapoznać się z przepisami dotyczącymi bhp znajdującymi się w Kodeksie pracy oraz regulaminie pracy, jeśli pracodawca takowy posiada. Również w trakcie tego instruktażu pracownik zapoznaje się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Czas szkolenia nie może być krótszy niż 90 minut. Instruktaż stanowiskowy, jak nazwa wskazuje, powinien odbywać się na stanowisku pracy, na którym dany pracownik ma pracować. W jego trakcie pracownik zapoznaje się z metodami bezpiecznego wykonywania pracy, zagrożeniami występującymi na tym stanowisku oraz sposobami ochrony przed nimi. Czas trwania szkolenia powinien być uzależniony od przygotowania zawodowego pracownika, stażu pracy, rodzaju pracy oraz występujących na stanowisku zagrożeń.

Odbycie szkolenia przez pracownika powinno zostać odnotowane na piśmie i przechowywane w jego aktach osobowych. Szkolenie wstępne powinno być udokumentowane oświadczeniem pracownika o jego odbyciu, okresowe zaś zaświadczeniem wydanym przez organizatora szkolenia w przypadku pozytywnego wyniku egzaminu.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wszystkie szkolenia powinny odbywać się w godzinach pracy. Szkolenie poza normalnymi godzinami pracy traktowane jest jako praca w godzinach nadliczbowych.